Parametrics
2MBI75P-140 absolute maximum ratings: (1)Collector-Emitter voltage, VCES: 1400V; (2)Gate-Emitter voltage, VGES: ±20V; (3)Collector current, IC, contimuous: 100A at Tc=25℃; 75A at Tc=80℃; ICp, 1ms: 200A at Tc=25℃; 150A at Tc=80℃; -IC: 75A; -IC pulse: 150A; (4)Collector Power Dissipation PC; (5)Junction temperature, Tj: 150℃; (6)Storage temperature, Tstg: -40 to 125℃; (7)Isolation voltage: 2500VAC